trarenfrru

Kurtarma Bilgisi

Kurtarma bilgisi, yangın anlarında ekiplerin nasıl müdahale etmesi gerektiğiyle alakalı olarak alması gereken en temel bilgiler arasında yer almaktadır. Buna göre kurtarma bilgisi ekiplere ayrılacak olan kişilerin bilgi ve tecrübelerini artırması amacıyla teori olarak sunulan bilgilerdir.

Kurtarma Bilgisi - Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri

Yangınla mücadele yöntemleri kapsamınca tahliye ekiplerinin oluşturulması, ilk yardım ekiplerinin oluşturulması ve neticesinde de oluşabilecek her türlü kaza, hastalık ve yaralanma gibi durumlar karşısında da müdahalelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kurtarma ekiplerinin çeşitli görevlere ayrılarak bu alanda nasıl davranması gerektiğiyle alakalı olarak bilgileri edinmesi de bir o kadar önemlidir. Neticesinde ekiplerin yangını daha hızlı sürede söndürerek çevreyi korunaklı bir yapıya bürümesi de beklenen olaylardan biridir.

Arama Kurtarma Personelinin Görevleri

Arama kurtarma personelinin görevleri kapsamında birçok bilgi ve detaya ulaşmak mümkündür. Buna göre yangın alanlarında sıkışan, dumanlara ve ateşlere maruz kalarak büyük hasarlar alan kişilerin kurtarılması için bu ekiplerin görevlendirilmesi gerekmektedir. Arama kurtarma personellerinin başta bu tür yaralanma ve hasar görme ihtimallerine karşı insanları bulundukları yerlerde tespit ederek kurtarmaya yeltenmeleri en önemli unsurlardan da biridir.

Arama kurtarma ekiplerinin bir diğer en önemli görevlerinden birisi ise diğer ekiplerle birlikte iletişimlerini en üst düzeyde sağlamasıdır. Nitekim aradığı ve kurtarmaya çalıştıkları kişilerin hasarlarının daha iyi biçimde giderilmesi amacıyla ilk yardım ekipleri tarafından da desteklenmesi en önemli unsurlardan biridir.

Arama kurtarma personellerinin en önemli görevlerinden biri hasar görmüş ya da görme ihtimali yüksek kişilere ulaşarak onları bulundukları yerlerden kurtarmak ve açığa çıkarmaktır. Böylelikle yaşanabilecek her türlü kaza, yaralanma ve ölüm riskleri de en aza indirgenecek olup kişilerin daha refah biçimde olay yerinden çıkarılacak olması da mümkün hale gelecektir.

Tahliye Kurtarma Yöntemleri

Tahliye kurtarma yöntemleri bağlamında birçok yöntemden söz etmek mümkündür. Acil durumlarda kişilerin nasıl davranacağı ve ne gibi yöntemler izleyerek risk faktörlerini en aza indirgeyeceği de yine en önemli konular arasındadır. Bu kapsamda tahliye kurtarma yöntemleri, en önemli ölçütlerden biridir.

Arama Kurtarma Personelinin Görevleri - Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri

Tahliye kurtarma yöntemlerinden biri olarak yangına müdahalenin ilk ve temel elden yapılması gerekmektedir. Böylelikle yangınlar etkisiz hale getirilerek hem daha fazla güvenlik önlemleri alınacak olup hem de neticesinde insanlar daha sağlıklı biçimde yangınlardan çıkabileceklerdir. Tahliye kurtarma yöntemleri kapsamınca güvenli bölgelere insanların alınması da en yararlı tercihlerden biri olacaktır.

Yangından Kurtarma Esnasında Yapılacak İşler

Yangından kurtarma esnasında yapılacak işler arasında en birincil hedeflerden biri de yangından zarar gören ya da görebilecek kitlelere ulaşımın sağlanmasıdır. Bu ulaşımın sağlanması için de arama kurtarma ekipleri, tahliye ekipleri, yangından kurtarma ekipleri ve ilk yardım ekipleri gibi ekiplerin oluşturulmasında yarar vardır.

Bu ekiplerin parçadan bütüne doğru hareket etmesiyle birlikte yangınları daha etkisiz hale getirmesi mümkündür. Yangından kurtarma esnasında yapılacak işler arasında oluşabilecek yaralanma ve kazalara karşı da yine tedbirlerin alınarak en verimli biçimde kişilere uygulanacak olmasıdır. Bu anlamda en iyi biçimde yapılacak şeyler arasında sağlık teçhizatlarının artırılarak müdahalelerin genişletilmesidir.

Tahliye Kurtarma Yöntemleri - Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri

Yangından kurtarma esnasında yapılacak işler daha da fazlalaştırılabilir. Buna göre yangına ilk müdahale edecek ekiplerin mutlaka yangın söndürme sistemleri kullanarak durumu en kapsamlı biçimde idare etmesi de gerekmektedir. Yangının türüne göre kullanılacak olan yangın söndürme sistemleri yangınların daha hızlı, seri ve verimli biçimde söndürülmesine de katkı sağlayacaktır. Bu anlamda yangınla mücadele ekiplerinin alanında uzman, profesyonel ve bir o kadar da yardımsever davranması gerekmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.