trarenfrru

Akaryakıt Yangınları Nelerdir?

Günlük hayatta çok fazla ihtiyaç duyulan akaryakıtlar çeşitli maddeleri içerisinde barındırır. Buna göre gaz yağı, motorin, uçak yakıtı ve benzin gibi çeşitli maddeler akaryakıtlara örnek oluşturabilir. Fazlasıyla yanıcı ve akıcı olduklarından dolayı da akaryakıt olarak adlandırılmıştır. 

Akaryakı buharlarının yanmaya başlamasıyla birlikte açık alev ya da ateş ile temaslarına da gerek kalmaz. Yanma noktalarına kadar ısınmaları ya da bu noktaya kadar ısınmış bir madde ile temas etmeleri alevlenmek için yeterli bir sebeptir.

Akaryakıt Yangınları Ne İle Söndürülür? - Lider Yangın

Yangınlar türlerine ve şiddetlerine göre oldukça tehlikelidir. Bu gibi doğal afetler insanların can ve mal kaybı yaşamasına neden olan tehlikelerdir. Akaryakıt yangınlarının akaryakıt istasyonları başta olmak üzere araç sürerken de meydana gelmesi en istenmeyecek durumlardan biridir.

Yangına Müdahale Teknikleri

Her yangına müdahale teknikleri farklıdır. Buna göre özellikle de yangınların söndürülmesi adına çeşitli birçok yöntem vardır. Akaryakıtların söndürülmesi için de mutlaka köpük kullanımına önem verilmesi gerekiyor. Akaryakıt yangınlarının söndürülmesi için en etkili yöntem olan köpüklerin profesyonel biçimde ele alınması da önemlidir.

Akaryakıt Yangınları Müdahale Teknikleri - Lider Yangın

Bilindiği üzere akaryakıtlar yağlar ve sudan oldukça hafiftir. Kütlesi bakımında küçük kabarcıklar şeklinde olan akaryakıtlar yanan madde üzerinde 15 ile 20 cm arasında kalınlıkta bir örtü oluşturmasıyla yanan maddenin hava ile ilgisini keser.

Yangın Çeşitleri ve Söndürme Yöntemleri

Yangınlar çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Buna göre yangın çeşitleri ve söndürme yöntemleri konusu da ele alınarak iyi biçimde davranışlar sergilenmelidir. Yangın çeşitleri A sınıfından F sınıfına kadar olmakla birlikte her bir yangın sınıfının söndürülmesi için farklı söndürme yöntemi kullanılır.

Akaryakıt Yangınları Söndürme Yöntemleri - Lider Yangın

Akaryakıt yangınları da yine ele alınan bir yangın sınıfıdır. Akaryakıt yangınlarının söndürülmesi için ele alınması gereken söndürme yöntemi köpüklerdir. Köpüklü yangın söndürme sistemleri akaryakıt yangınlarının söndürmelerinde kullanılmalıdır. Bu tür söndürme sistemlerinin daha iyi ve profesyonel biçimde kullanılması adına bu alanda yangın eğitimleri de alınması gerekir. Birçok firma ya da eğitim kurumu yangınla mücadele eğitimi kapsamında birçok bilgi birikim kazandırarak insanların bu noktada daha fazla bilinçli olmasını da sağlamaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.