trarenfrru

Sprey Nozullar ile Yangın Nasıl Önlenir?

Hemen hemen her endüstriyel üretici, doğru püskürtme teknolojisiyle kaliteyi ve verimliliği artırabilir. Sprey nozullar, yüzlerce endüstride temizleme, kaplama, soğutma, kurutma, yağlama, dağıtma, sterilize etme, işaretleme, yangın söndürme ve daha fazlası gibi uygulamalar için kullanılmaktadır. Sprey nozullar ve bunun yanında nozulların tamamlayıcı tüm aksesuarları yüzlerce sanayi kolunda ve binlerce uygulamada başarıyla kullanılmaktadır.

Daha fazla '' Güncel, Teknolojik Yangın Söndürme ve Yangından Korunum Bilgisi '' içeriği için hemen lideryangin.com/blog.html sayfasını ziyaret etmelisiniz. Yangın Söndürme ve Korunma alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Püskürtme nozulları, sıvının bir spreye dağılmasını kolaylaştıran hassas bir cihazdır. Nozullar üç amaç için kullanılır: sıvıyı bir alana dağıtmak, sıvı yüzey alanını arttırmak ve katı bir yüzey üzerinde darbe kuvveti oluşturmak. Nozullar aslında en basit tanımıyla bir püskürtme sistemidir. Önemli olan sistemin dengeli bir şekilde çalışmasıdır. Bu nedenle orta kısım asimetrik bir kum saati şeklinde olan boru yapısından meydana gelmektedir. Sıcak ve basınçlı gazlar nozulun içerisinden geçerek asimetrik kum saati şekli sebebiyle büyük bir hıza ulaşır. Yüksek itiş akışı sayesinde maksimum düzeye ulaşmış bir kinetik enerji haline dönüşür.

Sprey Nozullar ile Yangın Nasıl Önlenir?

Sprey nozullar, ağır iş endüstriyel kullanımlarının yanı sıra hafif hizmet sprey kutuları veya sprey şişelerini de içine alan zengin bir çeşitlilik gösterir.

Su ve köpük tasarımlı sprey nozulları yelpazesi, yangın söndürmenin etkili ilk hattıdır. Bir yangın riski oluştuğunda etkili çalışma sağlamak için tasarlanmışlardır. Nozullar soğutma, buhar tutma ve su perdeleri için tasarlanmış taşkın su püskürtme sistemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, yangının yayılmasını önlemek için gerektiğinde aktivasyonu sağlayan düşük, orta ve yüksek genleşmeli köpük uygulamaları için güvenilir ve yüksek hızlı nozullar gerekmektedir.

Sprey Nozulu ile Yangın Önleme

Sprey nozulların en belirgin uygulaması, yangını söndürmek için yangının çıktığı alana yeterli miktarda su, köpük veya başka bir ön geciktirici sıvı vermektir. Çıkan yangını büyük hacimlerde sıvıyla ıslatarak ya da yangını boğarak hızla buharlaşan çok ince sislerin hızla püskürtülmesi sistemine dayanır. Tipik olarak ıslatma tipi sistemler için uzman spiral nozul ve sis tipi uygulamalar için de sisleme nozulları kullanılmaktadır.

Sprey Nozullar ile Yangın Önleme

Bazı durumlarda, ilk etapta yangın çıkma riskini azaltmak için nozullar kullanılabilir. Tipik olarak bunlar, alanın tutuşma noktasını yükseltmek için alana düşük seviyede püskürtme sağlayacaktır. Kıvılcımın yangın riski oluşturabileceği bazı alanlarda statik elektrik oluşumu riskini azaltmak için havadaki nem oranını artırmak için daha ince nozullar da kullanılabilir

Sprey Nozulları

Bazı durumlarda, ana varlıkları, malzemeleri ve eşyaları, yangının etkilerinden korumak için nozullar kullanılabilir. Ancak yangını fiilen söndürme girişiminde bulunulmayacaktır. Bu varlıklar, ısıtıldığında patlama riski oluşturabilecek çok iyi gaz tankları olabilir. Alternatif olarak, nozullar, bir yangın bölgesinde mahsur kalan herhangi bir kişi için bir alandan dışarı güvenli bir yol sağlayan bir "su koridoru" sağlamak için de kullanılabilir. Bu uygulamalarda gerekli olan sprey nozullar, nispeten daha yüksek verimli ve gelişmiş yönlendirme tasarımlarına sahip olacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.