trarenfrru

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Genel Özellikleri

Lokanta, restoran, kafe ve mutfakların vazgeçilmez ünitelerinden biri olan davlumbaz söndürme sistemlerini kullananların, genel özeliklerini bilmesi, çalışma prensibini anlamaları ve gerektiğinde nasıl manüel müdahalede bulunulabileceğini anlaması önemlidir. Bu yüzden davlumbaz yangın güvenliği sistemlerinin temel özelliklerini anlatmak gerekir. Farklı markaların kendilerine özgü özellikleri bulunsa da konu söndürmeye geldiğinde bu işlev genelde benzerdir. Tüm sistemleri ortak bir ilke üzerine kuruludur.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Genel Özellikleri - Lider Yangın

Dumanın dışarı çıkmasını sağlayan davlumbazlar aynı zamanda gaz sistemine de bağlı oldukları için yangın sırasında ciddi tehlike oluştururlar. Kurulan sistemin türüne bağlı olarak ıslak kimyasal maddeler, köpükler veya gazlar kullanılabilir. Davlumbaz yangın söndürme sistemi bir aleve veya aşırı ısınma algıladığında devreye girmektedir. Isıtıcıya giden gazı keserek müdahaleye başlamaktadır. Yangını kontrol altına almak için söndürücü maddeyi serbest bırakmaktadır. Islak kimyasal madde ile sağlanan korumada, sistemde yer alan nozullardan dışarı bırakılmaktadır.

Sistemin serbest bıraktığı yangın söndürücü, yağ yangınlarını söndürmede oldukça etkilidir. Ayrıca yangının yeniden alevlenmesini önlediği için de mutfağın olduğu tesisi de güvenlik altına almaktadır. Sistem genelde otomatik niteliktedir ancak gerektiğinde görevli personelin manüel kullanmasını sağlayacak tertibat da vardır.

Restoran Davlumbazları Yangın Söndürme Sistemi

Pişirme eyleminde ortaya çıkan dumanın, nemin ve gazların dışarıya atılmasını sağlayan restoran davlumbazları, büyük ölçekli bir mutfakta veya ticarethanelerdeki mutfaklara yangın güvenliğini sağlamak için kurulmaktadır. Önemli bir bileşen olarak yer alır. Yoğun pişirme nedeniyle mutfakta oluşan duman ve buhar, hem personelin rahat bir ortamda çalışmasını sağlamak hem de sistemin zarar görmesini önlemek amacıyla, davlumbazlar tarafından dışarı atılır. Aslında temel işlev, zararlı dumanı uzaklaştırmak ve mutfağa temiz hava vermektir.

Restoran Davlumbazları Yangın Söndürme Sistemi - Lider Yangın

Restoranda yer alan müşterilerin kendini rahat bir ortamda hissetmesi için de davlumbazlar önemli bir işlev görür. Zarar gören ve işlevini yerinde getiremeyen bir davlumbaz, müşterileri de rahatsız edecektir. Güvenliği sağlamak için de davlumbazların kullanılması gerekir. Farklı tasarım ve stile sahip olsalar da temelde aynı işlevi gören davlumbazlar, kaliteyi artırmada önemli görev üstlenirler.

Davlumbaz söndürme sisteminin seçimi ve tasarımı, tesisteki boyutuna ve kullanılan cihaza göre değişebilir. Davlumbazların farklı modelleri olduğu için en ideal söndürme sistemi için keşif yapılması gerekir. Yangın firmaları bu hizmeti ücretsiz şekilde vermektedir. Ticari restoranların yangın güvenliği konusunda deneyim sahibi olmuş firmalar ile iletişim kurabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı doğru şekilde belirleyebilecek, risk analiz yapabilecek ve yangın güvenliği alanındaki gelişmeleri takında takip edebilecek kadrolara sahip olan bir firma ile görüşmeniz sağlıklı olacaktır.

Davlumbaz Yangın Korumasına Neden İhtiyacınız Var?

Mutfak davlumbazları zaman içinde birçok yağ kitlesinin birikmesine neden olur. Yağlar da çabuk tutuşma özellikleri nedeniyle potansiyel tehlike olarak bulunurlar. Yağ kalıntıları sadece yangına sebebiyet vermesi açısından değil, aynı zamanda mutfak personelinin sağlığını da hava kalitesini düşürerek etkilediği için üstesinden gelinmesi gereken bir unsur olarak göze çarpmaktadır.

Davlumbaz Yangın Korumasına Neden İhtiyacınız Var? - Lider Yangın

Mutfak yangınlarını ne tehlikelilerden biri olduğu düşünülecek olursa, ilk aşamada kontrol altına alınması gerekliliği de ortaya çıkmış olacaktır. Davlumbaz söndürme sistemine sahipseniz, otomatik olarak devreye gireceği ve yangını daha ilk başta kontrol altına alacağı için güvende olacaksınız. Bu sistemler o kadar profesyonel şekilde monte edilmektedir ki, çalışma ortamını tehlikeye atmadan yangını söndürmekte, gazı keserek daha büyük felaketleri önlemekte ve personelin de zarar görmesini engellemektedir.

Ayrıca çalışmanın kaldığı yerden devam etmesini de sağladığı için iş verimini etkilemez. Otellerin, yemek şirketlerinin, catering firmalarının, kafeteryaların ve fabrika, hastane, okul gibi binaların davlumbaz söndürme sistemleri de büyük avantaj sağlar.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.