trarenfrru

Yangın Dolabının Önemi

Yangın dolabı, bir yangın söndürme araçları grubundan olup, itfaiyenin yangın bölgesine ulaşmasında kesinlikle önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle yangın dolabı evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve tüm etkinlik merkezlerinde bulunmalıdır. Yangınlar yaşandığında herkes panik içinde olabilir. Eğer herkes bu durumdan etkilenmezse ve yangın bölgesine ulaşmaya çalışmadan önce yangına karşı müdahale edilirse bu doğrudan hayat kurtarabilir. Yangın dolabının önemi tam orak bu noktada anlaşılıyor. Yangına vaktinde ve doğru bir müdahale yaparsanız bir insansın hayatını kurtarabilirsiniz. İşte bu yüzden bu konu üzerinde bilinçlenmemiz gerekir.

Yangın Dolabının Önemi (Yangın dolabı ne işe yarar?) - Lider Yangın

Yangında oldukça önemli bir role sahip olan yangın dolaplarında, güvenliğin sağlanması ve hassasiyet altında tutulması gerekmektedir.  Yangın dolabının, kullanılan malzemelerin nitelikleri ve kullanılacak yangın dolaplarına uygun olması gerekmektedir. Yangından korunmak için tasarlanan ve inşa edilen yangın dolapları, hassasiyet ve güvenlik standartlarına uygun olarak işlenmelidir. Yangın dolaplarında kullanma amacına bağlı olarak farklı tip ve modeller de bulunabilir. Yangından korunabilmek için bazen binanızda bulunan yangın merdiveni de kullanabilirsiniz. Bu durumda sadece binanız ya da apartmanın genelinde alev almadan önce yangın merdivenine doğru koşmanız yeterlidir.

Yangın Malzeme Dolabı Önemi

Bir yangın malzemeleri dolabı bir işletmede bulunması zorunlu ürünlerdendir. Yangın malzemeleri dolabı sayesinde olası bir yangında kişi kaybı en aza indirilerek bina veya işyeri hasar görmemektedir. Yangın malzemeleri dolabı herhangi bir işyerinde bulunmasa bile sadece konut ortamlarında da kullanabilirsiniz. Yangın merdivenleri gibi yangın malzeme dolabının da bulunduğu çevrede bir yangın olduğunda herkesin yaşamını kurtarmak için almaları gereken tedbirler vardır. Bu tedbirlerin en önemlilerinden olan yangına müdahale ekipmanlarını taşıyan ve depolanan koruyucu malzemelerden oluşan dolaplardır.

Yangın Malzeme Dolabı Önemi (Yangın dolabı ne işe yarar?) - Lider Yangın

Yangın olayları karşısında her ne kadar önleyici tedbirler alınsa da yangınlar beklenmedik anda yaşanabilmektedir. Yangına hazırlıklı olmak ve yangına müdahale ekiplerine rahat hareket etme imkânı sağlamak için yangın malzeme dolabına ihtiyaç vardır.

Yangın çıkması ihtimaline karşı, yangına müdahale edecek kişilerin eğitim almalarının yanı sıra, malzeme dolabının bulunduğu ortamda en önemli etken, malzeme dolabındaki malzemelerin kullanma talimatlarına uygun olarak donatılmamasıdır. İşte bu yüzden yangından korunmada en önemli araçlardan biri de yangın malzeme dolaplarıdır. Dolap, içerisinde yangına müdahale etmek için gerekli tüm araçlar ve malzemelerin bulunduğu ve olası bir yangın esnasında eğitimli kişilerce kullanılmak üzere tasarlanmış donanımlarla donatılmıştır. Her ne kadar yangına korunaklı bir alanda bulunsanız da olası yangın senaryosunda nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.