trarenfrru

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

FM200 gazlı söndürme sistemleri birçok iş kolunda etkili bir yangın söndürücü olarak kullanılmaktadır. Belirli bir kimyasal içeriği olduğu için yangın eşleştirmelerinde başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Kullanıldığı sektörlerde ve yangın tiplerinde en başarılı neticeleri sağladığı için tercih edilirken tereddüt edilmemektedir. Kimyasal bileşenlerinin etkili ajanlar olması hem yangını büyümeden kontrol altına almakta hem de ikinci etkilerini hızlıca bertaraf etmektedir.

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır? - Lider Yangın

Uluslar arası standartlarda üretilen ve zorlu yangınlara karşı kullanılan FM200 gazlı söndürme sistemleri otomatik sistem olarak çok daha başarılı etkiye sahiptir. Yangının söndürülmesi, soğutulması ve ardından müdahale ekiplerinin yapacağı çalışmalara zemin hazırlaması bakımından faydalıdır. Bu açıdan listeleyecek olursak sistemin en fazla tercih edildiği ortamlar:

  • Bilgi işlem odaları
  • Arşivler
  • Sanat galerileri ve müzeler
  • Telekomünikasyon sektörü
  • Santral ve iletişim odaları
  • Elektrik pano kontrol birimleri
  • Laboratuarlar

Görüldüğü üzere elektrik panolarının korunmasında da rol alması iletkenlik konusunda problem oluşturmama niteliğinden kaynaklanıyor. Hassas materyallerin olduğu arşiv, müze ve sanat galerilerinde FM200 sistemlerinin tercih edilmesi, temizlik yönünden kalıcı etki bırakmadığı ve söndürülen maddelere fiziksel veya kimyasal olarak zarar vermediğini gösteriyor.

FM200 Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Etkilidir?

Belirli bir basıncın boşalarak alevlere doğru püskürmesi ile müdahaleyi mümkün kılan FM200 söndürme sistemleri geride atık bırakmaması nedeniyle hassas bölgelerin korunmasında etkilidir. Elektrik iletkenliği olmadığı için elektriksel yangınlarda da etkili olarak görev yapar. Otomatik sistem olarak tasarlanacak monte edildiğinde, hasar bırakmayacak müdahale özelliği ile yüksek seviyede korunması gereken odaların veya değerli materyallerin olduğu depoların ideal yangın söndürücüsüdür.

FM200 Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Etkilidir? - Lider Yangın

İçeriğindeki kimyasal bileşenin kullanımı sırasında açığa çıkarttığı gaz ozon tabakasında yıkıcı bir etki yaratmaz. Bu nedenle hızlı müdahale gerektiren alanlarda kullanılarak hızlı söndürme sağlar. Çevreye zarar vermemesi, söndürülen malzemeler üzerinde kalıcı olumsuz bir etki bırakmaması FM200 söndürme sistemlerinin çok tercih edilmesinin sebeplerindendir.

A, B ve C tipi yangınlarda kullanılan FM 200 sistemleri 10 saniye gibi bir boşaltım rekoru ile korunacak alanı güvenli hale kavuşturur. Müdahale anında insan sağlığını riske atacak bir özelliği de yoktur. Yer küreden atmosfere doğru salınan gazların verdiği yıkıcı etkiyi FM200 sistemlerinin içeriğindeki gaz vermez. Bu nedenle yangın anında maddelerin korunması, insan sağlığının tehlikeye atılmaması ve dolum maliyetleri itibariyle uygun bütçeye tekabül etmesi, bu sistemin avantajları olarak sayılabilir.

FM200 Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

Tüm yangın söndürme sistemleri gibi FM200 yangın söndürme sistemleri kullanım alanları da belirlenmiştir. Uzun süre deneysel çalışmalar sonucunda içeriğindeki bileşenlerin ne tür yangınlarda etkili olduğu belirlenmiş ve kümülatif bilgi ışığında kullanıldığında başarılı olacağı sektörler tespit edilmiştir. Bu yüzden firmamızla görüşmenizde çalıştığınız sektörü, kullandığını maddeleri, binada yer alan malzemeleri net şekilde ifade etmelisiniz.

FM200 Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları - Lider Yangın

Üretim önce etüt çalışmasında saha ziyaretini uzman mühendislerimiz yapmaktadır. İşletme sahibinin veya yetkilendirdiği bir personelin nezaretinde, tüm detayların konu edildiği bir ön hazırlık aşaması gerçekleştirilir. Burada temel amaçlar hangi yangın söndürme sisteminin kullanılacağının belirlenmesi, ne kadar miktar yangın söndürme ajanının ve tüpünün kullanılacağı, sistemin detayları, korunacak alanın hacmi, yüksekliği gibi ayrıntılardır.

Böylelikle FM200 söndürme sisteminde karar kılınırsa hemen tasarım aşamasına geçilir ve mekanın yangından korunması adına tüm işlemler gerçekleştirilir. Belirli bir süreç gerektiren bu çalışma sonucunda mekanınızı kör nokta bırakmayacak şekilde yangın söndürme sistemleri ile donatarak, test ve devreye alma çalışmasına geçiyoruz. Testten başarılı şekilde çıkan sistem devreye alınarak aktif koruma işlevine başlamaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.