trarenfrru

Soğuk Hava Deposu İçin Ne Tür Sprinkler Sistem Önerilir?

Tüketiciler artık her zamankinden daha fazla hem sağlıklı hem de kullanışlı çözümler arıyor. Sonuç olarak, çevrimiçi market satışları, yiyecek dağıtım hizmetleri ve ilaç dağıtım hizmetleri gibi pazarlar katlanarak büyüdü ve soğuk hava deposu endüstrisi onları bunu yapmaları için destekledi.

Soğuk Hava Deposu İçin Ne Tür Sprinkler Sistem Önerilir? - Lider Yangın

Soğuk hava deposu ortamında yangın tehlikelerinin bir sorun olmaması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Bu tesisler hala uygun, hatta uzmanlaşmış yangından korunma sistemleri gerektirmektedir. Soğuk hava deposu ve onları yangın tehlikelerinden en iyi şekilde korumak için ne tür bir sprinkler sisteminin önerildiği hakkında konuşmak gerekirse,

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Bozulabilir ürünler, sıcaklık kontrollü aşılar ve daha fazla benzer ürünler, onları tüketenlerin güvenliğini sağlamak için yeterince korunmalıdır. İşte burada soğuk hava depoları devreye giriyor. Bu tesisler, normal depolama koşullarında yaşayamayan ürünleri -40°F ile 65°F aralığındaki bir sıcaklıkta depolayabiliyor. Geniş bir perspektiften bakıldığında, normal depolar ile soğuk hava depoları arasındaki tek fark, soğuk hava depolarının soğuk olmasıdır. Ancak daha yakından bakarsanız, o serin ortamı oluşturmaya yarayan birçok faktör vardır ve bunların çoğu yangın riski taşır.

Soğuk Hava Depolarında Yangından Korunma İhtiyacının Anlaşılması

Soğuk hava depoları doğal olarak yanmaz değildir. Aslında, yüzlerce kişi her yıl yangınlar nedeniyle bir tür zarar görüyor - Ulusal Yangından Korunma Derneği (NFPA) tarafından yayınlanan, yangınla ilgili olaylardan bazılarına bir göz atın. Birçoğu değerli canları kaybetmekle ve milyonlarca dolarlık zararla sonuçlandı. Ancak bu kadar soğuk ortamların alevler içinde tüketilmesi nasıl mümkün olabilir?

Soğuk Hava Depolarında Yangından Korunma İhtiyacının Anlaşılması - Lider Yangın

Soğuk Hava Depolarında Yangın Tehlikeleri

Gerçek şu ki, soğuk hava depoları hala çeşitli yangın tehlikelerine sahiptir. Ayrıca, yangın algılama ve koruma sistemleri söz konusu olduğunda bazı benzersiz zorluklar da sunarlar. İşte en yaygın olanlardan birkaçı: Depolanan ürünler — Depolanan ürünler genellikle yüksek derecede yanıcı karton kutular veya polistiren tepsiler içinde paketlenir ve bunlar daha sonra daha büyük karton paletlerde depolanır.

İnşaat malzemeleri — Soğuk havalarda muhafaza etmek için, soğuk hava depolarının duvarlarında ve tavanlarında genellikle yüksek miktarda yanıcı yalıtım bulunur. Elektrik sistemleri — Soğuk depolama tesisleri, soğutma ekipmanını çalışır durumda tutmak için kapsamlı elektrik sistemleri gerektirir. Bu sistemler gereğinden fazla çalıştırıldığında yangın riski taşır. Soğutucu akışkanlar — Çoğu durumda, soğuk depolama tesisleri için tercih edilen soğutucu akışkan susuz amonyaktır. Yanıcı bir gaz olarak bu, yangın ve patlamalar için yüksek bir risk oluşturur. Yüksek hava akışı — Alanları serin ve ürünleri güvende tutmak için harika bir iş çıkarsa da, yüksek hava akışı daha fazla oksijen vererek, dumanı seyrelterek ve yangınların tespit edilmesini zorlaştırarak yangın riski de oluşturur.

Soğuk Hava Depolarında Yangın Tehlikeleri - Lider Yangın

Soğuk Hava Deposu Tesislerinde Yangın Tehlikeleri Nasıl Önlenir?

Soğuk hava depolarındaki yangın tehlikelerini tartıştığımıza göre şimdi bunlardan korunmak için ne gibi önlemler alabileceğinizden bahsedelim. İlk tavsiyemiz,

NFPA 13'ü tanımaktır. 2019 sürümü, bir dizi yangın sprinkler tasarımı ve kurulum standardını ele alan güncellemeler içerir - bunlardan bazıları soğuk depolama için en iyi uygulamalarla ilgilidir. Buradan sonra iki şey daha yapmak önemlidir:

1) soğuk hava deposu için doğru yangın sprinkler sistemine yatırım yapın

2) soğuk hava deposu için doğru yangın algılama sistemine yatırım yapın.

 

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.