trarenfrru

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Otomatik yangın söndürme sistemlerinin nerelerde kullanılması gerektiği mühendislik çalışmaları ile belirlenmektedir. Çeşitli sektörlerde geniş mekanların korunması amacıyla kullanılan otomatik söndürme sistemleri, birden büyüme ihtimali olan yangınlarda da otomatik müdahale için tercih edilmektedir. Yanıcı sıvıların kullanıldığı alanlarda alevlenme ile birlikte birden büyümesi kuvvetle ihtimal olan yangınların kontrol altına alınması alevler yayıldıkça zorlaşacağı için, otomatik söndürme sistemlerinin ani müdahale imkanı birçok açıdan avantaj sağlamaktadır.

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır? - Lider Yangın

Yanıcı maddelerin hangi söndürme ajanı ile kontrol altına alınabileceği Avrupa standartları ile belirlenmiştir. Bu tür yangınlarda maddelerin katı, sıvı veya gaz türünde olması söndürme için kullanılan kimyasalın ne olacağının belirlenmesi açısından önemli olmaktadır. Maddelerin tutuşma özellikleri, yanma seviyeleri ve yandıklarında ortaya çıkaracakları alevlenme miktarının hangi kimyasal madde ile baskılanacağı çeşitli bilimsel araştırmalardan sonra kesinleşmiştir. Bu yüzden otomatik yangın söndürme sistemlerinin içeriği ile ilgili kanıtlanmış bilgilerden faydalanılması gerekir.

Birçok kimyasal içerik farklı özelikteki yangınlarda etkili olabilmektedir. Örneğin hangi tip yangınlarda FM 200 söndürme sistemlerinin kullanılacağı, Karbondioksitli söndürmenin hangi tip yangınlarda etkili olacağı, FE25 gazının hangi maddelerin söndürülmesine kullanılması gerektiği, temiz gazlı veya inert gazlı söndürme sistemlerinin hangi sektörlerde kullanılan malzemelerde etkin olabileceği hakkında önceden yayınlanan standartlar üzerinden hareket edilmesi faydalı olacaktır.

Otomatik Yangın Söndürme Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Otomatik yangın söndürme sistemlerinin başlıca avantajı, siz fark etmeden önce yangını algılayabilmesi ve müdahale için start vermesidir. Özellikle 24 saat yangın tehlikesi bulunan fabrika, depo, atölye ve laboratuvarların korunması adına, hangar, liman ve benzeri birçok pahalı ekipmanın ve aracın yer aldığı alanların korunması adında otomatik sistemlerin sağladığı avantajlardan faydalanılmaktadır. Otomatik yangın söndürme sistemlerini harekete geçiren algılama ve ihbar sistemleri belirli yükseklikteki bir ısıyı veya belirli bir yoğunluktaki ve özellikteki dumanı algıladığı an harekete geç komutunu vermektedir.

Otomatik Yangın Söndürme Sistemlerinin Avantajları Nelerdir? - Lider Yangın

Bu nedenlerden ötürü otomatik sistemler günümüzde gerek hassas materyallerin korunması, gerek tehlikeli sınıftaki işyerlerinin korunması adına ciddi avantajlar sağlamaktadır. Sizin haberiniz yokken veya yoğun mesai süresi bitip gece saatleri geldiğinde, başlaması olası bir yangını otomatik olarak söndürmesi kadar büyük bir kolaylık ve fırsat olamaz. Bu yüzden otomatik yangın söndürme sistemleri her türlü işletme için kontrol ve müdahale noktasında önemli rol oynamaktadır.

Günümüzde dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de farklı sektörlerin yangın riskinden korunması için, korunacak maddelerin özelliklerine göre köpüklü, sprinkler veya tozlu söndürme ajanlarının hangisinin veya hangilerinin tercih edilmesi gerektiğine karar verilmelidir. Sadece tek bir söndürme sisteminin etkili şekilde koruyacağı sektörler veya binalar olabileceği gibi, farklı özellikteki maddelerden ötürü birden çok söndürme sisteminin aynı anda kullanılabileceği binalar veya işletmeler de olabilir.

Otomatik Söndürme Sistemleri Periyodik Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Fabrikalar gibi birden çok birimin aynı anda faal halde bulunduğu işletmelerde, farklı nitelikteki söndürme sistemlerinin aynı anda kullanılması, farklı periyodik bakım takvimlerinin aktif olmasına neden olabilir. Örneğin elektrik panolarının yer aldığı kontrol odalarında pano içi mikro söndürme sistemleri kullanılmalıdır. Panonun yanına yükseğe asılacak basınçlı bir yangın tüpüyle korunan bu otomatik sistemleri oldukça faydalı olmaktadır. Düzenli bakımları yapıldığı sürece de elektrik kaynaklı yangınlardan korunabilirsiniz.

Otomatik Söndürme Sistemleri Periyodik Bakımı Nasıl Yapılmalı? - Lider Yangın

Diğer yandan yine aynı fabrikada yer alan mutfaklarda davlumbaz söndürme sistemleri oldukça işlevsel olmaktadır. Mutfağınızı koruyarak aynı zamanda fabrikanızın diğer bölümlerini de korumuş olursunuz. Davlumbaz sistemlerinin düzenli bakımı da koruma seviyesini artırmak için gereklidir ve yetkili yangın firmaları tarafından yapıldığı takdirde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.