trarenfrru

Yangın Hortumlarının Kullanımı ve Bakımı

Yangın hortumu manuel müdahalelerde gerek görevli profesyonel söndürme ekiplerinin gerekse yangın eğitimi almış personelin kullandığı en önemli yangın ekipmanlarından biridir. Söndürme sıvısını kaynağından alevlerin üzerine basınçlı şekilde aktaran hortumların kullanımı bilmek son derece önemlidir. Yangın esnasında manuel müdahale etmeye çalışan, profesyonel olmayan kişilerin yangın hortumu konusunda zorluk yaşadıkları bilinmektedir.

Yangın Hortumlarının Kullanımı ve Bakımı - Lider Yangın

Yangın hortumları yapıları itibariyle esnek ve makaralarından kolay çıkacak şekilde sarılmış halde bulunurlar. Ancak basınçlı su tazyikli şekilde içinden geçtiği zaman zapt etmesi zor olmaktadır. Bu yüzden özellikle büyük hacimli yangın hortumlarını birkaç kişinin belirli aralıklarla tutarak müdahaleyi başlatması su zayiatını önlemek için önemli kabul edilmektedir. Yeterli suyun uzun süre sağlanması ve yangının etkisini kırması için hortumların belirli açılarla tutulması, alevlere karşı açık havalarda rüzgarın etkisinin hesap edilerek müdahalenin yapılması gerekir.

Yangın hortumlarının kullanımı sırasında hataya yer vermemek için ek yapılacaksa kesinlikle profesyonellerin iş başında olması istenir. Bazen yangın dolabındaki hortumun uzunluğu yetmediği zaman veya gelen itfaiye ekibindeki hortumun uzunluğu yetmediği zaman ek yapmak gerekebilmektedir. Böyle durumlarda kullanılan hortumun yapısal özelliği dikkate alınarak çeşitli kelepçeler ile eklerin yapılması ve basınçlı suyun daha sonra verilmesi yöntemi seçilmektedir.

Yangın Hortumunun Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çapı büyük olan yangın hortumlarından daha fazla su geçeceği için basıncının daha yüksek olacağı düşünülmeli ve riskler hesap edilmelidir. Basıncın hortumu çeşitli merkezlerinden hareket ettireceği ve tutmayı zorlaştıracağı beklenmelidir. Bu yüzden uzun ve çapı büyük bir yangın hortumunu kullanırken birden fazla kişinin olaya dahil olması ve müdahaleyi kolaylaştırması anlatılır. Uzun mesafeli hortumlarda ise ek yerlerinin basınca etkisi olduğu görülür. Hortum su kaynağından ne kadar uzaklaşırsa ilk etapta kontrolü için o kadar fazla dikkat etmek gerekir.

Yangın Hortumunun Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir? - Lider Yangın

Yangına müdahalede pompaların kullanılmaya başlanması da basınç konusunda yeni davranış şekillerinin benimsenmesine neden olmaktadır. Kullanım sırasında itfaiyecilerin deneyimi sayesinde çok daha hızlı kurulum ve müdahale imkanı sağlanmaktadır. Bu yüzden büyük ve tehlikeli yangınlarda uzmanları beklemek hayati riskleri önlemek açısından iyi olacaktır. Ancak küçük özellikli ve henüz başlangıç aşamasında olan yangınların önlenmesi için müdahale etmemek, bu kez yangının büyümesine sebebiyet vereceği için binalarda yangın eğitimlerinin önemi ortaya çıkar.

Açık havadaki yangınlar ile bina içindeki yangınların niteliği farklıdır. Bina içindeki yangınlarda muhtelif yerlerde yangın dolapları ve yangın hortumları olması, tehlikesiz yangınlara müdahaleyi mümkün kılması açısından değerlidir. Ancak kimyasal içerikli yangınlarda yanlış söndürme ajanı kullanılması etkisiz olmasına yol açabilir ve hatta yangının kontrolden çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden sektörlere uygun ajanların seçilmesi gerekir.

Yangın Hortumu Bakımı Nasıl Yapılır?

Yangın hortumu bakımı konusunda birçok uzmanın işaret ettiği konulara dikkat etmek gerekir. Hortumların kesinlikle katlanmaması önerilmektedir. Makaralarına belirli bir çapta sarılması ve kırılmadan yerleştirilmesi önemlidir. Katlanan yer hortumun dayanıklı yapısı sayesinde elbette hemen kırılmaz veya çatlamaz ancak dış yüzeyindeki maddenin aşınması, dayanıklılık süresinin azalmasına yola açabilir.

Yangın Hortumu Bakımı Nasıl Yapılır? - Lider Yangın

Hortumun içindeki suyu tamamen boşaltmadan sürüklemeniz, ağırlığın etkisi ile sürtünmeyi arttıracak ve bu da hortumun dış yüzeyine zarar verecektir. Belki 1-2 kez yapıldığında zarar vermez ancak zamanla verimliliği düşürebilir. Hortumlar her zaman orman yangını gibi veya açık havadaki nispeten suyla söndürülen yangın tiplerine müdahale etmek için kullanılmaz. Kimyasal içerikli üretim yapan tesisler veya petrol yangınları gibi türlerde yangın hortumu zararlı kimyasallara temas edebilir. Bu durumda uzmanların önerdiği bakımların yapılması ve hortumların özel maddelerle temizlenmesi gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.