trarenfrru

Yangından Korunma Yöntemleri

Ev, işyerleri, kapalı ya da açık alanlarda fark etmeksizin çok çeşitli sebepler sonucu ortaya çıkan yangınların mutlak şekilde üstesinden gelmek gerekiyor. Bu aşamada yangından korunma yöntemleri de en iyi biçimde araştırılarak kişilerin gerek yangın anından gerekse de yangın daha sonra yapması gereken şeyleri pratiğe dönüştürerek uygulamasında yarar vardır. Yangınlar hemen müdahale edilmediği sürece çok fazla geniş alanlara yayılma ihtimali yüksek olup hem de da yine kişilerin can ve mal kaybı yaşamalarına da fazlasıyla sebep olmaktadır. Bu anlamda yangınların önlenebilir olması, kişilerin kendilerini yangınlardan olabildiğince koruması da gerekmektedir. Yangından korunmanın yöntemleri olarak şu gibi bilgiler önemlidir:

Yangından Korunma Yöntemleri - Lider Yangın

 • Binaların yüzeyinde yanması güç olan malzemelerin kullanılması,
 • Duvar yüzeyinden duman sızmasının önlenmesi,
 • Yangın bölümleri oluşturularak yangının yayılmasının önlenmesi,
 • Kısa kaçış yollarının oluşturulması,
 • Yanıcı ve ateşleyici malzemelerin ayrı yerlerde tutulması,
 • Yangın söndürme sistemlerinin çalışır durumunun denetim edilmesi.

Bu ve benzer biçimlerde yapısal önlemler alınarak yangınların daha çok yol kat etmeden en iyi ve hızlı şekilde önlenmesi de sağlanabilir.

Yangın Anında Yapılması Gerekenler?

Yangınlar insanların çok çabuk şekilde telaşlanmasına yol açarak genellikle daha büyük felaketlere de neden olan afetlerdir. Yangın sırasında yapılması gerekli olanlar da harfiyen uygulanarak yangınların çok daha kısa sürede ve hızlı biçimde etkisiz hale getirilmesi sağlanabilir. Buna göre yangın esnasında yapılması gerekenler genel olarak;

Yangın Anında Yapılması Gerekenler? - Lider Yangın

 • Kişiler telaşa kapılmadan var ise yangın düğmesine basmalıdır,
 • 110 nolu telefon aracılığıyla itfaiyeye konum bildirilmeli, hemen yangın ihbarı yapılmalıdır,
 • İtfaiye yangın alanına gelene kadar çevrede var ise yangın söndürme sistemleri üzerinden yangın etkisiz hale getirilmeye çalışılmalıdır,
 • Yangın kapalı alanda çıktıysa kapı ve pencerelerin tamamı kapatılarak yangının diğer başka alanlara ulaşılmasının önüne geçilmelidir,
 • Yangın engellenemez halde ve kişiler de dışarıya çıkamıyorsa yatak altlarına ve dolaplara saklanılmamalıdır, olabildiğince camlardan dışarıdaki kişiler ile etkileşim halinde kalınmalıdır,
 • Dumanlar fazlalaşmış ise kişiler yangın ekipleri gelene kadar sürünerek ve eğilerek hareket etmelidir,
 • Bu durumda ağız ve burun bölgesinin mendil ya da ıslak bez ile kapatılarak ferdin nefes alması sağlanmalıdır,
 • Eğer kişinin üstündeki kıyafetler yanmışsa birey koşmadan yere sürünerek hareket etmelidir.

Yangın anında bu ve buna benzer daha fazla önlemin alınarak yangın sırasında başka felaketlerin olmaması da sağlanabilir. Böylesine durumlarda kişiler olabildiğince sakin kalmalı, çevredeki kişilerle irtibata geçmeli ve derhal itfaiyeye de konum bildirilmelidir.

Yangın Söndürme Sistemleri Kapsamı

Yangınlar belirttiğimiz üzere büyük felaketlere yol açabilecek kadar etkili ve bir o denli da kişinin can ve mal kaybı yaşamasına da sebep olabilecek kadar felaketi büyük afetlerdir. Bu noktada çeşitli yangın söndürme sistemleri evlerde, işyerlerinde bulundurulması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Sistemleri Kapsamı - Lider Yangın

Sprinkler yangın söndürme sistemleri, FM200 yangın söndürme sistemleri, inert  yangın söndürme sistemleri, köpüklü yangın söndürme sistemleri ve daha birçok yangın söndürme sistemleriyle beraber, itfaiye gelinceye kadar ortaya çıkan yakıcı etkisi düşürülmeli, bu sayede de yakın çevreye verdiği zarar en az düzeye indirilebilir. Son derece etkili olan ve bununla birlikte da insanoğlunun korkmasına da sebebiyet veren yangınların önlenmesi daha önceden alınacak tedbirlerle de alakalıdır. Binanın yüzeyinin yapısından etrafta bulunacak yangın söndürme sistemlerine kadar birçok önlem alınarak yangın felaketleri daha etkisiz hale getirilebilir.

Yangınlar karşısında kişilerin de bilgili ve soğukkanlı olacak halde hareket etmesinde büyük yarar vardır. Nitekim yangın anlamış olurında ya da yangın daha sonra kişiler bilgili halde hareket ederek yangın söndürme sistemleri kapsamında da iyi uygulamalar sergileyerek yangınları söndürebilir. Genel olarak yangından korunma yolları bu şekilde olup kişilerin bu kurallara da kesinlikle uymaları gerekmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
 • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.