trarenfrru

Yangına Müdahale Teknikleri

Yangınlar, insanların can ve mal kaybına yol açabilecek kadar büyük felaketlere gebe olan afetlerdir. Yangına müdahale teknikleri bu anlamda profesyonel biçimde yapıldığı taktirde son derece önüne geçilebilecek bir durum olmakla birlikte felaketlerin engellenmesi için de yol açılacaktır. 

Yangınlar bilindiği üzere her yerde çıkabilecek potansiyele sahiptir. Evlerde, arabalarda, işyerlerinde, okullarda, yurtlarda, pansiyonlarda, açık arazilerde ve ormanlarda yangınlar ansızın çıkabilir. İnsandan kaynaklı olacak şekilde ya da doğa olaylarından kaynaklı olacak şekilde çıkan yangınların söndürülmesi için de çeşitli yollar izlenebilir. Buna göre özellikle de yangın eğitimleri alan kişilerin müdahale anlamında çok fazla profesyonel biçimde davranmaları da mümkündür.

Yangına Müdahale Teknikleri - Lider Yangın

Bu yazımızda yangın türlerine ve yangınların türüne göre nasıl müdahale edilebileceğine değineceğiz. Bu bilgilere ulaşmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yangınla Mücadele Yöntemleri 

Yangınla mücadele yöntemleri kapsamında öncelikle yangınların türlerine ve nasıl meydana geldiklerine bakılmalıdır. Buna göre yangın sınıfları A sınıfından F sınıfına kadar çeşitlere ayrılmaktadır. Katı malzemelerden çıkan yangınlar A, sıvı malzemelerden çıkan yangınlar B, gaz maddelerden çıkan yangınlar C, metal malzemelerden çıkan yangınlar D, elektrikten meydana gelen yangınlar E ve yanmış yağlardan meydana gelen yangınlar da F sınıfı yangınları oluşturur.

Her bir yangın sınıfının söndürülmesi için de farklı yollar izlenmektedir. Buna göre bilinenin aksine su kullanımı her yangının söndürülmesi için tercih edilmemelidir. Özellikle de elektrik yangınlarında ve yanmış yağ yangınlarında suyun kullanımı yangın alanını daha da genişletecektir. Bununla birlikte kuru kimyevi tozlar, karbondioksit yangın söndürme sistemleri ve köpüklü yangın söndürme sistemleri gibi çeşitli birçok söndürme sistemi yangınların söndürülmesi için tercih edilebilir.

Yangına İlk Müdahale

Yangınlar çıktığında yangına ilk müdahale için çevredeki kişilerin yine çevrede yer alan söndürme sistemlerini kullanması gerekmektedir. Buna göre arabada da bulundurulması gereken yangın söndürme tüpleri bu noktada çok fazla önem taşımaktadır. 

Yangına İlk Müdahale - Lider Yangın

Evlerde, arabalarda ya da buna benzer alanlarda çıkabilecek yangınlara karşı önlemler büyük ölçüde alınmalıdır. Kuru sprinkler sistemler, sulu sprinkler sistemler gibi yangın anında otomatik olarak devreye geçecek sistemler de yine otellerde, evlerde ve bu gibi kapalı yerlerde bulundurulması gerekmektedir.

Yangınlara karşı müdahalelerin daha net biçimde artırılması adına ve etkisinin de yüksek olması adına kişilerin yangın söndürme eğitimleri gibi kurslara da giderek bu alanda belgeler de alması gerekmektedir.

Yangına Müdahale Yöntemleri

Yangına Müdahale Yöntemleri - Lider Yangın

Yangınla müdahale yöntemleri genel olarak bahsettiğimiz üzere yangınların türüne göre değişiklik göstermektedir. A sınıfından F sınıfına kadar hangi yangın sınıfında ne gibi söndürme sistemi kullanılacağına dair araştırmaları yapması gereken kişilerin bu alanlarda kendilerini geliştirmesi de gerekmektedir. Yangına müdahale yöntemleri çok iyi bilinerek yangın anlarında uygulanması yangınların çok daha hızlı ve seri biçimde söndürülmesini de sağlayacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.