trarenfrru

Yangın Dedektörü Çalışma Prensipleri

Yangın dedektörü, iç ve dış odaların yangına karşı korunmasında en etkili sistemlerdendir. Yangın dedektörleri, kullanıcıların yangına karşı yapabileceği en etkili önlemlerden biridir. Yangın anında çevreden gelen tüm dumanları ve bu dumanlardan oluşan kokuya erişimini sağlayarak, bir yangında maddi kaybın en aza indirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, yangın dedektörlerinin özellikle büyük işyerlerinde bulunması gerekirken, ancak son zamanlarda evlerde de gündeme geldiğini söyleyebiliriz.

Yangın Dedektörü Çalışma Prensipleri - Lider Yangın

Yangın dedektörleri, yangın anında alarm vermekle birlikte yangın alanını da göstermektedir. Yüksek yoğunlukta olan hava, kaloriferlerden atmosferde süzülüp, yerden alçalmaktadır. Bu sıcak havayı yakalayan yangın dedektörü ortamda ki sıcaklık ve duman oranı azalana kadar sürekli bir biçimde alanda ki her yere su dağıtır. Yangın dedektörü olmadan bir evde yaşamak çok tehlikeli bir şeydir. Yangın dedektörleri, yangın alanlarına uygun olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bu nedenle standart bir yeri yoktur. Genel olarak ortama özel tasarlandığı için tam olarak suyu her bir noktaya dağıtabileceği alanlara takılır.

Yangın Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

Yangın dedektörü yangın anında kendisini haberdar eden ve etrafına uyarı sinyali vermesine yarayan bir aygıttır. Böylece yangın anlarda alarm sesi çalarak insanları uyarmakta ve panik içerisinde olmamaktadır. Yangın dedektörleri dumanlama, ısı yükselmesi, ateş veya gaz kaçağı algılayarak sinyal vermektedir. Dedektörlerin iki farklı türü vardır. Bunlar optik yangın dedektörü ve pilli yangın detektörleridir.

Yangın Dedektörü Çeşitleri Nelerdir? - Lider Yangın

Optik Yangın Dedektörü Nedir?

Optik yangın dedektörlerinin temel çalışma prensibi basittir. Havada ki ışık, kızılötesi vb. süzmelerini kullanarak bulunduğunuz ortamı analiz eder. Bu analizler sonucunda eğer ortamda hayati bir tehlike söz konusu ise alarm ötmeye ve su dağıtmaya başlar. Optik yangın dedektörü genellikle büyük çaplı ofislerde ve metrekaresi büyük evlerde kullanılır. Yangının büyüklük derecesi fark etmeksizin en kötü durumda en iyi performansı sağlayan detektördür.

Optik Yangın Dedektörü Nedir? - Lider Yangın

Pilli Yangın Dedektörü Nedir?

Pilli yangın dedektörleri bulunduğunuz ortamı her an analiz eder. Yangın daha başlamadan ortamda ki duman seviyesini analiz eder ve sisteme sinyaller gönderir. Bu dedektörler genellikle otellerde ve hastanelerde kullanılır. Bu tarz ortamlarda neredeyse yok denilecek kadar bir duman seviyesi olduğundan ortamda %1 duman olması durumunda bile yangına önceden müdahale eder.

Bu dedektörlerin kullanım alanı genellikle kısıtlıdır. Örneğin evinize taktığınız bir pilli yangın dedektörünü banyonuza takmamanız gerekir. Banyo ortamında sıcak su ile birlikte yüksek buhar çıkacağından alarm sürekli olarak çalışır ve yanlış kullanım amacı oluşturur.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.