trarenfrru

Yaz İçin Yangın Güvenliği İpuçları

Yaz İçin Yangın Güvenliği İpuçları - Lider Yangın

Yaz aylarında, yüksek sıcaklıklar ve uzun kurak mevsimler nedeniyle yangınlar yaygındır. Izgara, kamp ateşi ve havai fişek gibi en sevdiğiniz yaz etkinliklerinin tadını çıkarırken yangın güvenliği uygulamalarının farkında olmanız önemlidir. Bu yangın güvenliği ipuçlarını takip ederek bu yaz önce sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın güvenliğini koyduğunuzdan emin olun.

1. Güvenli Izgara Yapın

Yangınların oluşmasını önlemek için güvenli ızgara yapmak önemlidir. Propan ve kömür ızgaraları sadece evin dışında kullanılmalı, asla iç mekanda yemek pişirmek için kullanılmamalıdır. Izgara yüzeyindeki yanıcı maddeleri azaltmak için ızgara yapmadan önce yağ veya birikintilerin temizlenmesi önemlidir. Izgarayı evinizden, çıkıntılardan veya yakındaki ağaçlardan güvenli bir mesafede tutmalısınız. Ve son olarak, ızgaranızı asla başıboş bırakmamalısınız.

2. Kamp Ateşi Güvenliğini Kullanın

Kamp ateşleri yaygın bir yaz etkinliğidir ancak uygun şekilde kullanılmalıdır. Her zaman bölgenizin kamp ateşleriyle ilgili kurallarını ve kısıtlamalarını kontrol ettiğinizden emin olun. Bazı bölgeler, kuru bitki örtüsü veya daha yüksek orman yangını riski nedeniyle insanların kamp ateşi yakmasını yasaklar. Sarkan ağaçlar veya kuru çalılar gibi alev alacak hiçbir şey olmadığından emin olmak için çevrenizi her zaman kontrol etmek ve temizlemek önemlidir. Yangını küçük bir alana hapsetmek için bir ateş çukuru kullanmak en iyisidir. Yangını asla gözetimsiz bırakmayın ve alandan çıkmadan önce alevlerin tamamen söndüğünden emin olun. Misafirleri ağırlarken, kıyafetlerinin alev alması durumunda herkesin dur, bırak ve yuvarla yönteminin farkında olduğundan emin olun.

Yaz İçin Yangın Güvenliği İpuçları Izgara ve Havai Fişek Kullanımı - Lider Yangın

3. Havai Fişeklerin Doğru Kullanımı

Havai fişeklerden kaynaklanan yangınları önlemenin en iyi yolu, profesyoneller tarafından yapılan halka açık havai fişek gösterilerine gitmektir. Havai fişekler tehlikelidir ve yalnızca doğru kullanıldığında eğlencelidir. Havai fişek kullanıyorsanız binalardan, kuru bitki örtüsünden, yanıcı sıvılardan ve diğer insanlardan güvenli bir mesafede durduğunuzdan emin olun. İlk seferinde etkili olmayan havai fişekleri asla yeniden yakmaya çalışmayın.

4. Bölgenizdeki Orman Yangınlarının Farkında Olun

Yaz mevsimi aynı zamanda ülkenin çeşitli yerlerinde orman yangınları mevsimidir. Bölgeniz orman yangınlarına eğilimliyse ne yapacağınızı bildiğinizden emin olun. Hem evden hem de bulunduğunuz bölgeden güvenli bir şekilde çıkabilmeniz için siz ve aileniz için bir çıkış planı yapın. Ayrıca orman yangınları nedeniyle evinizden çıkmanız gerekebileceği ihtimaline karşı bir yangın güvenlik paketiniz olduğundan emin olun. Evinizi korumanın bir başka yolu, doğal bir güvenlik bölgesi oluşturmak için çevrenizdeki enkaz ve kuru bitki örtüsünü temizlemektir. Son olarak, yerel itfaiyenizin acil bir durumda sizi kolayca bulabilmesi için evinizin açıkça işaretlendiğinden emin olun.

Yaz İçin Yangın Güvenliği İpuçları (Ormanların Kullanımı) - Lider Yangın

5. Beklenmedik Yangın Salgınlarına Hazır Olun

Bu yangın güvenliği ipuçlarını uygularsanız, yangın riski büyük ölçüde azalır, ancak tamamen ortadan kaldırılmaz. Izgara, kamp ateşi, ev sistemleri veya havai fişekler gibi şeylere tehlikeli bir yangın çıkması durumunda en yakın yangın söndürücünüzün nerede olduğunu bildiğinizden emin olun. NFPA yönergelerini izleyin ve önümüzdeki birkaç ay boyunca güvenli yaz etkinlikleri uyguladığınızdan emin olun.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.