trarenfrru

Door Fan Sızdırmazlık Testi

Door Fan Sızdırmazlık testi FM 200, Novec 1230, İnertgazlı IG01 ve benzeri gazlı söndürme sistemleri ile alanda bulunan toplam hacim korumasına göre yapılan gazlı söndürme sistemidir. Sızdırmazlık testi yapılmasının sebebi yangına sebep olan ortamda bulunan havanın oksijen miktarını ölçerek, ölçülen verilere göre alınan önlemlerin başına gelir. Havada homojen olarak karışan bu sistem ortamdaki oksijen oranının yanma seviyesinin altına düşürerek yangını söndürmeye yarar.

Door Fan Sızdırmazlık Testi (Çeşit, Fiyat) - Lider Yangın

Door Fan Sızdırmazlık Testi Nasıl Yapılır?

Test başlatılmadan önce testin yapılacağı oda veya alanın tüm hava girişleri, elektrikli aletler lambalar kapalı konuma getirilmelidir. Daha sonra özel olarak ayarlanmış fan, kapı paneliyle birlikte kapıya monte edilir. Yerleştirilen bu fanın amacı hava sızdırmazlığını kontrol etmek amacıyla bulunduğu alanı basınçlı hale getirmektedir.

Alanda uygun bir yere yerleştirilen gösterge, kalibre edilmiş fanın çalışmasıyla oluşan basınçla beraber ortamda bulunan akış ve eşdeğer kaçak alanını hesaplar, alanda bulunan iç ve dış tarafların arasında bir basınç oranı farkı yaratarak hava kaçağının miktarı ölçülür.

Door Fan Sızdırmazlık Testi (Çeşit, Fiyat) - Lider Yangın

Yapılan hesaplamalardan elde edilen güncel değerler, ölçüm yazılımı olan bilgisayar programına girilerek odada sızdırma olup olmadığına program aracılığıyla karar verilir. Programdan çıkan sonuç olumlu ise gerekli test bitirilir. Çıkan sonuç olumsuz ise oda içerisinde kaçak yer bulunarak kapatılması gerekir ve tekrardan test yapılır.

Fan üzerindeki tuşa bastığımızda fan içerisinde bulunan hava pompalanarak cam bölümünde görülen mavi karşılığa geçmekte ve bu bölümde sabit olan hava basıncı yavaş yavaş artmaktadır. Fan üzerinde yer alan gösterge ile ne kadar basma olduğunu takip edebilirsiniz. Yani kapalı bir odada bulunulması durumunda ilgili bölgeyi şişirerek yapılan sesler ile hatayla ilgili fikir vermesi konusunda yardımcı olur. Bu test sonucunda ihtiyaç olan alanlar görülerek onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Testten Geçemeyenler İçin Alınacak Önlemler

Testten pozitif sonuç alamayanlar için alınacak önlemlerin en başında odanın sızdırmazlığı iyileştirilmelidir. Genel olarak hava sızdıran kısımlar için duvar, tavan geçişleri, kapı pervazları, kablo kutuları, cam açıklıkları gibi yerlerin boşluklarına bakılmalıdır.

Kullanıcılar tarafından en çok atlanan boşluk alanlarının başında plastik kapıların boşlukları gelmektedir. Plastik kapıların silikonlarının değiştirilmesi önem taşımaktadır.

Door Fan Sızdırmazlık Testi (Çeşit, Fiyat) - Lider Yangın

Raporda hangi detaylar bulunmaktadır?

Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrardan test yapılarak rapor alınır. Door fan sızdırmazlık testinin raporunda testin tarihi, testin kime yaptırıldığı, hacim oranı, test esnasında bulunan kullanıcının ismi, soyadı, alanın ölçüleri, test cihazının marka ve modeli, cihazın seri numarası, söndürücü cihazının seri numarası, ortamdaki havanın karakteristiği, basınç bilgileri yer almaktadır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.