trarenfrru

Yangında Tahliye Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yangın söndürme sistemleri söz konusu olduğunda birincil öncelik yangını durdurma ve söndürme gibi görünse de canlıları tahliye ederek can güvenliğini sağlamak da öncelikler arasındadır. Bunun için modern binalarda yangın çıkışları için kapılar ve merdivenler yapılmakta ancak eski tip binalarda henüz buna uyum sağlamak mümkün olmamaktadır. İster eski yapılarda ister yeni modern binalarda olsun tahliye çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Yangın söndürme sistemleri bulunan binalarda bunun için zaman kazandıran uygulamalar olmakla birlikte tahliye anında sizlerin de dikkat etmeniz gereken kurallar olduğunu görüyoruz.

Yangında Tahliye Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir? - Lider Yangın

Öncelikle yangını algılayan sitemler alarm verir vermez, eğer bu yaşadığınız bir binaysa aileniz ile birlikte vakit geçirmeden yangın merdivenine yönelmelisiniz. Modern binalarda her daireden yangın merdivenine çıkış sağlanmaktadır. Ancak eski binalarda ana çıkış noktanız ana merdivenler olacağı için ilk olarak orayı denemelisiniz. Oradan çıkış mümkün değilse balkona çıkıp kapıyı iyi şekilde kapatarak tahliye ekiplerini beklemeniz önerilir. Bu durum sizi çaresiz gibi gösterse de ana kural hayatta kalmak olduğu için uygulamaktan çekinmemelisiniz.

Yangın eğitimi alanların manuel müdahale yöntemleri ile yangını durdurmaya çalışması önerilir ancak eğer yangın durdurulamayacak boyutta ise derhal tahliye çalışmasına dahil olmak gerekir. Yangın söndürme sistemleri bir bina için ne kadar önemliyse tahliye için konulması gereken yönlendirme levhaları da o kadar önemlidir.

Yangın Tahliyesi İçin Levhaların Önemi

Yangın tahliyesi için konulan levhaların önemi tartışılamaz. Belirli standartları taşıması gereken tüm levhalar firmamız tarafından TSE belgeli olarak yerleştirilmektedir. Yangın sırasında elektrik kendiliğinden veya güvenlik amaçlı manuel kesileceğinden levhaların kendi parlaklıkları ile yön gösterebilmesi gerekir. Panik anında insanlar ezbere bildikleri yolları ve koridorları dahi unutabilirler. Binada misafir durumda olanların yangın çıkışını bilmediği durumlar da olabilir. Bu yüzden yangın levhaları insanları acil çıkış merdivenine doğru yönlendirmelidir.

Yangın Tahliyesi İçin Levhaların Önemi - Lider Yangın

Yüksek binalarda yangın merdivenine ulaşmak için ciddi çaba sarf etmek gerekebilir. Levhaları takip etmek her ne kadar kültürümüzde yer almasa da verilen yangın eğitimleri ile binalardaki kişilere uyum sağlamaları öğretilmelidir. Acil durumlar için afet planlarımız çok aktif olmasa da tatbikatlar ile binadaki herkesi bu durumlar için hazırlamak gerekir. Yangın firmaları bu konuda yangın eğitimlerinde tahliyenin öneminden, levhaların nasıl okunması gerektiğinden bahsetmektedir.

Çeşitli yönetmeliklerde yangın levhalarının nasıl olması gerektiği ile ilgili hükümler yer almaktadır. Yangın firmaları binaların yangından korunması ile ilgili tüm mevzuata hakim olarak hizmet sunmaktadır. Bu yüzden yangın söndürme sistemleri, algılama sistemleri veya yangın çıkışlarından kullanılan tüm aksesuarlar yönetmelikler kapsamında monte edilmeli ve kullanılmalıdır. Düzenli bakımlarının yapılması da bu kapsamda önemli olarak değerlendirilmektedir.

Yangın Çıkış Kapılarına Yönlendirme Nasıl Olmalı?

Yangın çıkış kapılarına yönlendirme konusunda levhalar kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Levhalar başlı başına önemli olsa da yangın koridorlarına eşya konulmaması ve yönlendirmelerin açık olarak beyan edilmesi önemlidir. Panik halinde kaçmaya çalışan kişilerin fark edebileceği şekilde levhalar parlak olmalı, elektrik kaynağından bağımsız olarak da görünebilmelidir.

Yangın Çıkış Kapılarına Yönlendirme Nasıl Olmalı? - Lider Yangın

Yangınların tehdit ettiği can güvenliği ve mal güvenliği konusunda bilinçli hareket edildiği takdirde birçok risk elemine edilebilir. Binalarda çalışan veya yaşayan çoğu kimse yangın söndürme sistemlerinin kullanımı hakkında bilgi sahibi değildir. Ancak bu bilgi sahibi olma yangın firmaları tarafından verilen yangın eğitimi ile giderilebilir. Eğitimin gerektirdiği davranışları belki hiç kullanmayacaksınız veya hayatınızda bir defa kullanacaksınız. Önemli olan yangın güvenliğini sağlamak için hem söndürme sistemlerini hem de yangın ekipmanlarını nasıl kullanacağınızı bilmek ve tahliye planlarını uygulayabilmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.