trarenfrru

Yangın Anında Atılması Gereken Başlıca Adımlar Nelerdir?

Yangın anında herkesin dikkatli şekilde uyması gereken kurallar olduğu tüm eğitimlerde belirtilmektedir. Yangında hem alevlerin neden olduğu tahribatlar hem de insanların hatasından kaynaklanan zararlar hem can güvenliğini hem de mal güvenliğini geri dönülemeyecek şekilde riske atmaktadır. Bu yüzden yangın başladığında ne yapılması gerektiği ile ilgili olarak tüm toplumun eğitimli olmasında fayda vardır.

Yangın Anında Atılması Gereken Başlıca Adımlar Nelerdir? - Lider Yangın

Büyük bir binayı bile saatler içinde kül haline getirebilecek, ana kolonları da dahil olmak üzere yıkabilecek tehdide sahip yangınlarda, insanların bilinçli hareket etmesi çok önemlidir. Mülkünüzü ve canınızı yangın tehlikesinden korumak için hazırlıklı olmanız gerekir. Yangın olaylarını önlemek ve yangın çıktığı zaman zararı minimumda tutmak için hazırlığın hayati derecede önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yangın güvenliği tedbirleri sizi ciddi hasarlardan kurtarabilir.

Bu yüzden yangın başladığında öncelikle alarmı çalıştırıp binadakileri uyarmak önceliklidir. Bir yangın olduğundan şüpheleniyorsanız, alarmı çalarak gece vakti bile herkesi uyarabilirsiniz. Bu yüzden binalarda yangın alarmı olmasına ve düzgün şekilde çalışmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra ise binayı terk etmeniz gerektiğini unutmayın. Profesyonel bir müdahale görevlisi değilseniz, yangını söndürmek için çaba sarf etmeyin. Yangın çok hızlı şekilde yayılabilir ve kaçış yollarınızı engelleyebilir. Bu yüzden kaçış için yangın kapıları ve merdivenlerini kullanabilir konumdayken kullanmalısınız

Yangında Panik Olmamanın Önemi

Yangının başladığını fark ettiğiniz anda alarmı çaldıktan sonra binadan ayrılmalısınız. Bazı binalarda yangının binayı birkaç dakikada sarabileceğini unutmayınız. Alarmı çalan siz değilseniz binayı terk etmek için tereddüt etmeyin. En fazla binadan çıkar ve geri girersiniz. Alevlerin yolunuzda olmadığından ve güvenli bir uzaklıkta olduğunuzdan emin olmalısınız. Yangın sadece küçük ise yangın söndürücü ile müdahale etmeyi düşünebilirsiniz. Büyümüş yangında elinizdeki hacimdeki bir tüp yeterli olmayacaktır.

Yangında Panik Olmamanın Önemi - Lider Yangın

Yayılmaya başlayan bir yangınla mücadele etmek akıllıca olmayacaktır. Birden etrafınızı sarabilir. O yüzden önceliğiniz can güvenliğinizi sağlamak olmalıdır ve bunu da panik olmadan gerçekleştirmelisiniz. Hatta yangına müdahale ederken bile yangın söndürücü elinizdeyken yangın çıkışına yakın olduğunuzdan emin olmalısınız. En fazla yapılan kritik hatalardan biri de kendi can güvenliğini düşünmeden, zaten büyümeye başlamış bir yangını, çıkış noktasını gözünüze kestirmeden müdahaleye devam etmektir.

Yangın birden yayılabilir. Bu durumda panik olmadan işaret levhalarını takip ederek yangın kapısına ve oradan yangın merdivenlerine geçmelisiniz. Hızlı şekilde de itfaiye ekiplerine haber vermenizin önemi ise muazzamdır. Çünkü bazen dakikalar bile hayat kurtarabilir, mülk güvenliğinizi sağlamak için mühletin önemi anlaşılabilir.

Yangın Anında İtfaiye Ekiplerine Yol Vermek

Yangın anında panik ile hareket etmemeniz gerektiğini söylemiştik. Her ne kadar panik iyi değil desek de yine de adrenalin dolu bir kaçış gerçekleşir. Buradaki kaygı hem can güvenliğinizi korumak hem de yangının kişisel dairenize zarar vermesini önlemektir. Ancak elden bir şey gelmediği zaman itfaiye ekiplerine haber vererek artık binayı terk etmek gerekir. Bu şekilde can güvenliğinizi garanti altına alırsınız. Peki siz binayı terk ederken söndürme ekipleri gelmiş olursa ne yapmalısınız?

Yangın Anında İtfaiye Ekiplerine Yol Vermek - Lider Yangın

Profesyonel müdahalelerde yangın söndürme ekipleri yangın merdivenini kullanarak yangının bizzat yakınına gitmeyi tercih eder. Eğer yangın yüksek binanın yüksek katında ise zaten itfaiye aracının merdiveni ile güçlü bir basınçla söndürücü madde alevlere gönderilir. Ancak bu itfaiye merdivenlerinin 10. kattan sonra çok etkili olmadığını söylemek gerekiyor.

Bazen siz binayı yangın merdivenlerinden terk ederken itfaiye ekiplerinin çıkması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda altın kural sürekli merdivenin sağ tarafını kullanmaktır. Siz sağdan inerken söndürme ekipleri de sağdan çıkacağı için onlara engel olmazsınız.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Lider Yangın ve Güvenlik Sistemleri
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Çamçeşme Mh. Coşkun Sk. No:12/1 Lider Plaza Kat : 3 Pendik/İstanbul
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Sosyal

Bizi sosyal kanallardan takip edebilirsiniz.